Hírek
2021. Február 20. 14:01, szombat |
Külföld
Forrás: mti - illusztráció: mti
A Pfizer/BioNTech vakcinája magasabb hőmérsékleten is tárolható
A Pfizer amerikai gyógyszergyár és német partnere, a BioNTech által kifejlesztett, koronavírus elleni védőoltás a jelenleg előírtnál magasabb hőmérsékleten is tárolható a gyártók által pénteken közzétett adatok szerint.
Az oltóanyag mínusz 25 és mínusz 15 Celsius-fok között tárolva két hétig őrzi meg a minőségét - közölték sajtóközleményükben a gyártók.
Eddig ezt az RNS-hírvivő elven alapuló védőoltást, amely egyike az Európai Unióban engedélyezett vakcináknak, mínusz 80 és mínusz 60 közötti hőmérsékleten tárolták, ami megnehezítette a szállítást és a tárolást, mivel különleges konténerekhez volt hozzá szükség.
Az új tárolási szabályok "megkönnyíthetik a vakcinánk kezelését a gyógyszertárakban és lehetővé teszik a nagyobb rugalmasságot az oltóközpontban" - közölte Ugur Sahin, a mainzi székhelyű BioNTech főnöke és társalapítója.
A hosszú távú raktározást (legfeljebb fél év) továbbra is alacsony hőmérsékleten kell megoldani, de a BioNTech és a Pfizer kérte az amerikai gyógyszerfelügyeleti hivatalt (FDA), hogy engedélyezzék a mínusz 25 és mínusz 15 Celsius-fok közötti tárolást két hétre. A vakcina öt napig hagyományos hűtőszekrényben is tárolható (+2 és +8 Celsius-fok között).
Egy másik RNS-hírvivő alapú védőoltás, a Moderna amerikai biotechnológiai vállalat vakcinája hat hónapig tárolható mínusz 20 Celsius-fokon, klasszikus hűtőszekrényben pedig 30 napig.
Sahin közölte, hogy a BioNTech és a Pfizer újabb megoldásokon dolgoznak, amelyek révén a védőoltást még könnyebben lehet majd szállítani és felhasználni.
A két vállalat csütörtökön azt is bejelentette, hogy megkezdték a tesztelést, hogy meghatározzák a vakcina hatásosságát és biztonságosságát egészséges várandós nők esetében, ez a csoport ugyanis kimarad az első nagy klinikai kísérletekből. A kísérletben 4000-en vesznek részt az Egyesült Államokban, Kanadában, Argentínában, Brazíliában, Chilében, Mozambikban, a Dél-afrikai Köztársaságban, az Egyesült Királyságban és Spanyolországban.
A BioNTech és a Pfizer a következő hónapokban tervezi elkezdeni a vakcina tesztelését 5 és 11 év közötti gyereken.
A korábbi klinikai kísérlet eredményeit, amelyben 12 és 15 év közötti gyerekek vettek részt, az idei év második negyedévében ismertetik a hatóságokkal.
Egy izraeli kutatás pénteken ismertetett eredménye szerint a Pfizer/BioNTech védőoltása 85 százalékban hatásos a beadást követő 2-4 hét után.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 20. 07:12, kedd | Külföld
Francia uniós biztos: az EU-nak megvannak az eszközei az új amerikai vámok elkerülésére
Az EU rendelkezik azokkal az eszközökkel, amelyekkel elrettentheti Donald Trump amerikai elnököt attól, hogy új vámokat vessen ki azokra az országokra, amelyek ellenzik Grönland amerikai annektálását
2026. Január 19. 07:21, hétfő | Külföld
Brit miniszterelnök: nem helyénvaló NATO-szövetségeseket vámokkal fenyegetni Grönland ügyében
Keir Starmer brit kormányfő vasárnap közölte Donald Trump amerikai elnökkel, hogy nem helyénvaló, ha az Egyesült Államok vámokkal fenyegeti saját NATO-szövetségeseit a Grönland feletti szuverenitásról folyó vitában.
2026. Január 19. 07:20, hétfő | Külföld
Egy év alatt 130 milliárd dollárral nőtt az orosz aranytartalék értéke
Az orosz aranytartalék értéke a nemesfém drágulása miatt egy év alatt rekord nagyságban, 130 milliárd dollárral (43 ezer milliárd forint) nőtt – jelentette a RIA Novosztyi hírügynökség az orosz központi bank adataira hivatkozva.
