Hírek
2018. Április 21. 05:00, szombat |
Életmód
Forrás: mti - fotó: pixabay.com
A tehén lehet a legnagyobb emlős, ha folytatódik a nagytestű állatok ember okozta kihalása
Az ember kivándorlása Afrikából több tízezer évvel ezelőtt elpusztította a nagytestű emlősöket, ha ez a folyamat folytatódik, a tehén lehet néhány évszázadon belül a legnagyobb emlős a Földön
- figyelmeztettek tanulmányukban amerikai kutatók. A hominidák, köztük a neandervölgyi ember és rokonai elterjedése Afrikából egybeesett az olyan emlősök kihalásával, mint a mamut, a kardfogú tigris, az óriás tatu.
"Nagyon világos folyamatot fedezhetünk fel az állatok nagyság szerinti kihalásában, amely az emberfélék Afrikából való kivándorlása nyomán következett be" - mondta Felisa Smith, az Új-Mexikói Egyetem kutatója Science című folyóiratban megjelent tanulmány egyik szerzője a Reuters hírügynökségnek.
Az emberek a húsért vették célba ezeket az állatokat, miközben a kisebb testűek, köztük a rágcsálók megmenekültek - írták a kutatók tanulmányikban, amely 125 ezer éve tendenciáit elemezte.
Kimutatták például, hogy az ember megérkezése után Észak-Amerikában a szárazföldi emlősök átlagos testtömege 98 kilogrammról 7,6 kilogrammra zsugorodott.
"Ha a trend folytatódik, a maga 900 kilójával a házi tehén lehet a legnagyobb állatta Földön pár száz év múlva" - vélték a szakemberek.
Ez az olyan állatok kipusztulását jelentheti, mint az elefánt, a zsiráf vagy a víziló. Emlékeztettek arra, hogy márciusban elpusztult a világ utolsó hím északi szélesszájú orrszarvúja Kenyában.
Más kutatók azonban megkérdőjelezik az elméletet, emlékeztetve a fajmegőrzési erőfeszítésekre. Thomas Brooks, a Természetvédelmi Világszervezet (IUCN) vezető kutatója nem tartja valószínűnek a folyamatot. Emlékeztetett arra, hogy más kutatások azt jelzik, éppen a nagytestű emlősök, mint az elefánt élveznek jobban védettséget a természetvédelmi területeken, és nem a kisebbek. A szervezet vörös listáján például nem szerepel a veszélyeztetett fajok között a tehénhez hasonló nagyságú afrikai bivaly vagy a barnamedve.
Ezek érdekelhetnek még
2025. December 10. 07:18, szerda | Életmód
Nem javasolják élő állat ajándékba adását az állatvédők
2025. December 10. 07:13, szerda | Életmód
Fizetős lett Júlia erkélye Veronában
Előzetes helyfoglalás és jegyvásárlás szükséges a Júlia erkélyeként ismert turistalátványosság meglátogatásához január 6-ig Verona város önkormányzatának döntése alapján.
2025. December 09. 06:37, kedd | Életmód
Az évszázad legnagyobb könyvadományával gazdagodott a Magyar Tudományos Akadémia
2025. December 09. 06:32, kedd | Életmód
Kiosztották a 2025-ös Dankó Zenei Díjakat
A Dankó Rádió saját alapítású zenei díjait december 8-án adták át a 3. Dankó Gálán a Magyar Zene Házában, ahol a magyar zeneművészet kiemelkedő alkotóit és előadóit ismerték el.
