Városlista
2026. január 19, hétfő - Sára

Hírek

2024. Április 21. 11:30, vasárnap | Életmód
Forrás: MTI

Alapítása 2777. évét ünnepli Róma

Alapítása 2777. évét ünnepli Róma

Császárok, szenátorok, matrónák és gladiátorok felvonulásával ünneplik Róma 2777. születésnapját vasárnap, amelyet a legenda szerint Romulus és Remus április 21-én alapított.

Az ünneplés központi helyszíne, szokás szerint, a Circus Maximus egykori versenypálya mezeje. Felidézik a legendás alapításnak azt a pillanatát, amikor Romulus és Remus felszántotta a határvonalat a leendő város körül.

Felelevenedik Róma történetének egy másik ismert jelenete is, amikor a gladiátor Spartacus római katonákkal harcol.

A hagyományőrző egyesületek tagjai egy napra életre keltik a császárokat, köztük Julius Caesart, a szenátorokat, a matrónákat, a Vesta-szűzeket és a legionárius katonákat.

Díszes felvonulásuk a Circus Maximustól indul, érinti a Capitolium-dombot, és végigvonul a Forum Romanum és a Colosseum előtt. A minden évben megrendezett menet olaszok és külföldiek tömegeit vonzza.

Az eseményt szervező Római Történelmi Csoport idén ünnepli alapításának harmincadik évfordulóját.

Az évforduló másik kiemelt helyszíne a Pantheon, mivel április 21-én délben az ókori műemlék tetején levő, kör alakú nyíláson keresztül a napsugarak pontosan az épület bejárati bronzkapuját világítják meg. A Pantheont szándékosan építették így, hiszen ezzel a fényjátékkal a kapun belépő császárt világították meg. A Krisztus előtti 753-ban alapított Róma ünnepnapján ingyenes a belépés a városi múzeumokba.

Címkék: Róma

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 19. 07:21, hétfő | Életmód

Európai Filmdíj - Az Érzelmi érték című norvég dráma tarolt hat díjjal

Az Érzelmi érték című norvég dráma tarolt hat díjjal a Berlinben megrendezett 38. Európai Filmdíj átadóján: a legjobb film és a legjobb rendezés díját is Joachim Trier alkotása nyerte.

2026. Január 16. 07:11, péntek | Életmód

Agrometeorológia: kedvező a hó a növények számára

A hó nagyon kedvező, védi a növényeket a fagykártól, és olvadáskor a nedvesség lassan a talajba szivárog - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.

2026. Január 16. 07:09, péntek | Életmód

Maruzsa Zoltán: lesz tanár, lesz jövő

Rég nem látott létszámokkal dübörögnek a pedagógusképző felsőoktatási intézmények, lesz tehát tanár, lesz tehát jövő