Városlista
2025. augusztus 18, hétfő - Ilona

Hírek

2016. Január 20. 11:07, szerda | Belföld
Forrás: MTI

Az elmúlt 20 év legsúlyosabb madármérgezése történt a Balaton-felvidéken

Az elmúlt 20 év legsúlyosabb madármérgezése történt a Balaton-felvidéken

Az elmúlt húsz év egyik legsúlyosabb mérgezését követték el védett madarak és más állatok ellen a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén,

az elhullott állatok összességében több mint egymillió forint természetvédelmi értéket képviselnek - közölte a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságának zoológiai és ökológiai szakreferense szerdán az MTI-vel.
Szinai Péter elmondta, hogy a Nagydém melletti gyepterületen találtak rá az állati tetemekre, amelyek között frissebbek és régebbiek is voltak, az állatok mérgezése feltételezhetően hónapok óta tart.

Hozzátette, a pusztítás elsődleges célpontjai a madarak lehettek, amelyek nagy számban élnek az érintett területen fontos táplálékuk, a sok pocok miatt, valamint erre enged következtetni az is, hogy a csalétket nyílt területre helyezték, így a madarak messziről észrevehették.

A szakember közölte: 23 egerészölyvet, 9 hollót, egy macskabaglyot, két rókát és egy házimacskát mérgeztek meg, négy fácánt és egy házigalambot pedig mérgezett csaliként helyeztek ki.

A lakosságtól érkezett bejelentés alapján múlt vasárnap ment ki a helyszínre a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságának természetvédelmi őre, majd az igazgatóság további szakemberei, a rendőrség és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közreműködésével folytatódott a helyszínelés, amelyet keresőkutya is segített - összegezte a zoológiai és ökológiai szakreferens, hozzátéve, hogy méreggel való visszaélés és természetkárosítás ügyében nyomoz a rendőrség.

Szinai Péter elmondta, hogy a legnagyobb számban elhullott egerészölyv sem vadgazdálkodási, sem más jellegű kárt nem okoz, hiszen túlnyomórészt pockokkal táplálkozik, amivel inkább hasznot hajt, így a leggyakoribb indokként jelentkező, vélt károkozással nehezen magyarázható a cselekmény.

Hozzátette: hasonló eset leginkább az alföldi apróvadas területeken jellemző, ahol zömében szőrmés ragadozókat mérgeznek meg.

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén legutóbb két éve Somogy megyében mérgeztek meg réti sasokat, ekkor másodlagos mérgezés történt, a madarak mérgezett rókatetemből ettek - fűzte hozzá.

Az elmúlt húsz évben több száz hasonló eset történt, jogerős bírói ítélet azonban még nem született, hiszen a bizonyításhoz tetten kellene érni az elkövetőt.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 18. 07:57, hétfő | Belföld

Az államtitkár szerint az új lakáshitel árkorlátai megakadályozzák az ingatlanok drágulását

A fix 3 százalékos lakáshitel programjának árkorlátai meg fogják akadályozni az ingatlanok drágulását a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára szerint.

2025. Augusztus 18. 07:57, hétfő | Belföld

Szijjártó Péter telefonon beszélt Szergej Lavrovval

Az amerikai külügyminiszter-helyettes után, tegnap este Szergej Lavrov orosz kollégámmal is - aki személyesen volt jelen az alaszkai csúcstalálkozón - váltottam pár szót telefonon - írta a külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldal

2025. Augusztus 17. 08:44, vasárnap | Belföld

Búcsúzik a forróság: vasárnap országszerte felfrissül az idő

Napközben azonban már nemcsak nyugatra, hanem az egész országba megérkezik a várva várt felfrissülés.

2025. Augusztus 17. 08:42, vasárnap | Belföld

Orbán szerint Putyin és Trump találkozója után biztonságosabb lett a világ

A világ ma biztonságosabb hely, mint tegnap volt - írta Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalán szombaton.