Városlista
2024. május 10, péntek - Ármin

Hírek

2014. Október 31. 19:22, péntek | Belföld
Forrás: MTI

Ázsiai húsevő gomba fenyegeti az európai szalamandrákat és gőtéket

Ázsiai húsevő gomba fenyegeti az európai szalamandrákat és gőtéket

Ázsiai húsevő gomba fenyegeti az európai szalamandrákat és gőtéket. A kórokozó valószínűleg háziállatként tartott kétéltűekkel érkezett Ázsiából - olvasható egy nemzetközi kutatócsoport új tanulmányában.

A gombát Hollandiában fedezték fel 2013-ban, miután tíz egyed kivételével kipusztította az országban élő tűzszalamandrákat. Az új kutatás a halálos bőrbetegséget okozó gombát sok rokon fajnál kimutatta, az ázsiai szalamandrák közül azonban egyiknél sem - idézte a BBC hírportálja a Science tudományos lapban megjelent tanulmányt.
A gomba már 30 millió éve él együtt az ázsiai szalamandrákkal a londoni Imperial College és a Zoológiai Társaság kutatói szerint, akik a vizsgálatban együttműködtek holland és belga tudósokkal is.
A Batrachochytrium salamandrivorans (B. sal) nevű élősködő gombafaj egy másik gomba, a Batrachochytrium dendrobatidis rokona, mely békáknál és más kétéltűeknél okoz hasonló betegséget, főként a trópusokon. A most felfedezett B. sal nem árt a békáknak és a varangyoknak, ám sokféle szalamandrafajt pusztulással fenyeget: megtámadja és gyorsan felfalja az állat bőrét, amely létfontosságú, légzését segítő szerve.
"A gombával való érintkezés után a legtöbb szalamandrafaj egyedei heteken belül elpusztulnak. Úgy tűnik, nincs valódi akadálya annak, hogy egész Európában elterjedjen az élősködő" - mondta An Martel, a tanulmány vezető szerzője, a Genti Egyetem kutatója, aki kollégáival együtt több mint ötezer különböző fajokat képviselő kétéltű vizsgált meg négy kontinensről.
Az eredmények valószínűsítették, hogy a gomba Ázsiából ered. Az ottani szalamandracsoport evolúcióját megvizsgálva a kutatócsoport úgy becsülte, hogy a család már 30 millió éve élhet együtt az élősködővel. Egy 1870-nél korábbról származó ázsiai múzeumi gőténél is megtalálták a húsevő gombát.
Mivel az ázsiai gőték és szalamandrák számos faja kedvelt háziállat Európában és Amerikában, kereskedelmük megmagyarázhatja azt, hogyan került a gomba Belgiumba és Hollandiába. A feltevés igazolására megvizsgáltak több mint kétezer múzeumokból, európai állatkereskedésekből és egy hongkongi exportőrtől származó állat bőrmintáját.
Az állatkereskedésekből származó minták tiszták voltak, ám három múzeumi mintán ott volt a gomba, ezeket az állatokat 2010-ben hozták be Ázsiából. A tudósok szerint ezért a kisállat-behozatal lehet a kór a legvalószínűbb forrása.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 10. 12:09, péntek | Belföld

KSH: 3,7 százalékkal nőttek átlagosan a fogyasztói árak áprilisban, az egy évvel korábbi adatokhoz képest

Idén áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. Május 10. 12:06, péntek | Belföld

A KSH szerint olcsóbbak lettek az üzemanyagok itthon, a szomszédos országok áranál

Az EU Weekly Oil Bulletin legfrissebb adatai alapján Magyarországon a 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára 626, míg a régiós országokban 616 forint volt.

2024. Május 10. 06:00, péntek | Belföld

Hszi Csin-ping: Kína és Magyarország mindig barátok voltak

Kína és Magyarország mindig barátok voltak, de történelmük során most a legjobb a kapcsolat a két ország között - jelentette ki Hszi Csin-ping, a Kínai Népköztársaság elnöke csütörtökön Budapesten.

2024. Május 10. 06:00, péntek | Belföld

Orbán Viktor: támogatjuk a kínai békekezdeményezést

Támogatásáról biztosította az ukrajnai konfliktus lezárását célzó kínai békekezdeményezést csütörtökön, a Hszi Csin-ping kínai államfővel közösen tett sajtónyilatkozatában Orbán Viktor miniszterelnök.