Hírek
2018. Január 31. 17:29, szerda |
Külföld
Forrás: mti
Belgium, Hollandia és Németország nincs felkészülve egy nukleáris katasztrófára
Nincs kellően felkészülve egy belgiumi atomerőműben esetlegesen bekövetkező nukleáris katasztrófára sem maga Belgium, de a szomszédos Hollandia és Németország sem
- közölte egy tanulmányra hivatkozva a helyi média szerdán. A tanulmányt a holland és német határ közelében található belgiumi nukleáris létesítményekben gyakran tapasztalt biztonsági hiányosságok miatt készítették.
A tanulmány készítői szerint a három ország között nagyobb fokú koordinációra lenne szükség, ugyanis hivatalosan aláírt együttműködés létezik ugyan, de a gyakorlatban, valódi katasztrófa esetén nem működne. Többek között elmondták, mindhárom ország eltérő módszereket alkalmaz a lakosság sugárzás elleni védelmére.
Belgium északi és keleti országrészében két atomerőműben - Tihange és Doel - hét nukleáris reaktor üzemel, amelyek éves szinten 45 billió kilowattóra megtermelésével az ország energiaellátásának 54 százalékát biztosítják.
A Tihange, illetve a másik belga atomerőmű, a doeli több reaktorát is többször le kellett állítani az utóbbi években - biztonsági okokból, de aztán újra bekapcsolták őket. Aachen városa 2016-ban pert indított a Tihange vezetői ellen: 2-es reaktorát 2014-ben kapcsolták ki, miután hajszálrepedések tömkelegét találták az azt védő betonban, egy évre rá azonban a szükséges javítások elvégzése nélkül újra üzembe helyezték.
A Tihange 2-t 2023-ban tervezi végleg leállítani Belgium. A Doel 3-at 2022-ben, a többi öt reaktort pedig 2025-ben kapcsolnák le.
Egy 2009-ben hozott kormánydöntés értelmében 2025-ig bezárják az összes nukleáris reaktort az országban. A jogszabály szerint 40 évi használat után minden reaktort végleg le kell állítani, újakat pedig tilos építeni.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Január 16. 08:10, csütörtök | Külföld
Ukrajnai háború - Kölcsönös engedményeket tart szükségesnek a háború megállítása érdekében Donald Trump külügyminiszter-jelöltj
Kölcsönös engedményeket tart szükségesnek az ukrajnai háború megállítása érdekében Donald Trump megválasztott amerikai elnök külügyminiszter-jelöltje, Marco Rubio.
2025. Január 16. 08:07, csütörtök | Külföld
Izraelben bejelentették az Izrael és a Hamász közötti tűzszünetet és a túszalkut
2025. Január 14. 07:23, kedd | Külföld
Ukrán különleges erők: újabb észak-koreai katonákat likvidáltak Kurszk megyében
Az ukrán fegyveres erők különleges műveleti erőinek (SZSZO) katonái visszaverték az észak-koreai csapatok támadását az oroszországi kurszki régióban, és megölték 17 katonájukat - közölte hétfőn az SZSZO sajtószolgálata.
2025. Január 14. 07:21, kedd | Külföld
Orosz védelmi tárca: Kijev dróntámadást kísérelt meg a Török Áramlat ellen
Dróntámadást kísérelt meg Ukrajna a Török Áramlat gázvezeték egyik kompresszorállomása ellen Anapa közelében, hogy megszakítsa az Európába irányuló gázszállítást - közölte a hétfőn az orosz védelmi minisztérium.