Városlista
2024. április 16, kedd - Csongor

Hírek

2019. Szeptember 08. 05:00, vasárnap | Külföld
Forrás: Kertész Róbert, az MTI tudósítója jelenti:

Bírósági úton kényszerítenék Johnsont a megállapodás nélküli Brexitet tiltó törvény betartására

Bírósági úton kényszerítenék Johnsont a megállapodás nélküli Brexitet tiltó törvény betartására

Jogi úton kényszerítenék brit parlamenti képviselők Boris Johnson miniszterelnököt annak a törvénynek a betartására, amely megtiltja, hogy az Egyesült Királyság október végén megállapodás nélkül lépjen ki az unióból.

A BBC-nek több jogi szakértő azt mondta szombaton, hogy a konzervatív párti kormányfő akár börtönben is találhatja magát, ha nem hajlandó eleget tenni a jogszabályból eredő kötelemnek.

A legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt által kezdeményezett indítványt szerda éjjel fogadta el 327-299 arányban az alsóház, komoly vereséget mérve a kezdeményezést hevesen ellenző Johnsonra.

A brit parlament felső kamarája, a Lordok Háza péntek este szintén elfogadta a törvényt, amely így II. Erzsébet királynő formális jóváhagyásával életbe lép.

A jogszabály lényege az, hogy ha október 19-éig a parlament nem járul hozzá egy új Brexit-megállapodáshoz, és ahhoz sem, hogy a brit EU-tagság megállapodás nélkül szűnjön meg, Boris Johnsonnak kezdeményeznie kell az EU-nál a jelenlegi helyzet alapján október 31-én esedékes kilépés elhalasztását három hónappal, vagyis 2020. január 31-ig.

A kilépés további - immár harmadik - halasztásának jóváhagyásához az Európai Unió állam- és kormányfői alkotta Európai Tanács egyhangú döntése szükséges.

Johnson az elmúlt napokban azonban többször is határozottan leszögezte, hogy semmilyen körülmények között nem hajlandó kezdeményezni az Európai Uniónál a kilépés elhalasztását, és az Egyesült Királyság október 31-én mindenképpen kilép az EU-ból, akár lesz addig Brexit-megállapodás, akár nem.



A BBC szombati beszámolója szerint mindazonáltal több parlamenti képviselő jogi szakértőkből álló csoport összeállítását kezdeményezte, arra az esetre, hogy ha Johnson valóban nem hajlandó figyelembe venni a rendezetlen kilépést tiltó törvényt, bírósági úton lehessen érvényt szerezni a jogszabálynak.

David Lidington, aki az előző miniszterelnök, Theresa May kormányában a kabinetiroda vezetője volt - és e minőségében May helyettesének számított -, a BBC rádiónak nyilatkozva szombaton kijelentette, hogy a kormányra nézve kötelező erejű a királynő által hatályba léptetett "minden parlamenti jogszabály minden szava".

Lidington szerint ez a brit alkotmányosság alappillére, és veszélyes precedenst teremtene, ha a kormány bármilyen törvény betartását megtagadná.

Hozzátette: különösen fontos a brit kormány jogkövető magatartásának demonstrálása a mostani időszakban, amikor más országok a jogállamiság és a demokratikus kormányzás "alternatíváit vezetik elő".

Dominic Grieve, az előző konzervatív párti brit kormány volt jogi főtanácsadója a BBC-nek nyilatkozva szombaton úgy fogalmazott: az uralkodói jóváhagyás pillanatától fogva Boris Johnson számára is kötelező erejű lesz az új törvény.

Grieve szerint ha a kormányfő nem tartja be jogszabályt, bíróság elé idézhető, és ha szükséges, a bíróság határozatban kötelezheti arra, hogy tegyen eleget a törvényi előírásoknak.

Ha Johnson e bírósági határozatnak sem engedelmeskedik, akkor börtönben találhatja magát - tette hozzá a brit kormány volt jogi főtanácsosa.

Hasonló véleményének adott hangot a Sky News brit hírtelevízió szombati műsorában Lord Kenneth MacDonald, az angol-walesi ügyészi hivatal volt igazgatója. Lord MacDonald szerint ha valaki szembeszáll egy olyan bírósági határozattal, amely elrendeli egy adott jogszabály betartását, az illető a bíróság megsértésének bűncselekménye címén vonható felelősségre, és szabadságvesztésre ítélhető.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 15. 06:00, hétfő | Külföld

Kisebb földrengés volt Ausztriában

Kisebb földrengés volt vasárnap Ausztriában, a magyar határhoz közel eső térségben.

2024. Április 15. 06:00, hétfő | Külföld

Iráni drón- és rakétatámadás - A Biztonsági Tanács rendkívüli ülésen tárgyal a támadásról

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa rendkívüli ülést tart az Irán által Izrael ellen indított drón- és rakétatámadások nyomán, miközben a G7-csoport is tanácskozik vasárnap a kialakult helyzetről.

2024. Április 12. 06:00, péntek | Külföld

Moszkva nem vesz részt a Zelenszkij-féle béketervről tartandó tanácskozáson

Oroszország nem vesz részt a Volodimir Zelenszkij ukrán elnök béketervéről Svájcban megrendezendő tanácskozáson - közölte Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő csütörtökön a Telegram-csatornáján.