Hírek
2021. Június 15. 08:41, kedd |
Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Egészséges egerek születtek kozmikus sugárzásnak kitett spermából
Egészséges utódok jöttek a világra csaknem hat éven át nagy mennyiségű kozmikus sugárzásnak kitett egérspermából - számoltak be eredményeikről japán kutatók a Science Advances című folyóiratban publikált tanulmányukban.
A liofilizált - fagyasztva szárított - ondót a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) tárolták, majd miután visszahozták a Földre és rehidratálták, 168 egészséges egeret "hoztak létre" belőle - olvasható a PhysOrg tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.
A szakemberek szerint mindegyik egérkölyöknek normális külseje volt és a genetikai vizsgálatuk sem mutatott rendellenességet.
A tanulmányt vezető Vakajama Teruhiko, a japán Jamanasi Egyetem munkatársa és kollégái három tárolót egyenként 48 ondóampullával küldtek fel az ISS-re 2013-ban.
A szakemberek azt vizsgálták, hogy az űrbéli sugárzásnak való hosszú távú kitettség roncsolja-e a reprodukciós sejtekben lévő DNS-t és hozzájárul-e a mutációk átadásához a következő nemzedékeknek.
Kilenc hónap, majd két év és végül hat év elteltével küldtek vissza ampullákat a Földre, hogy megtermékenyítsenek velük nőstény egereket, ami több száz utód születését eredményezte. A kutatók szerint amikor a már felnőtt "űregerek" párosodtak, a következő nemzedék is normálisnak tűnt.
"Amikor eljön az ideje annak, hogy más bolygókra vándoroljunk, fenn kell tartanunk a genetikai erőforrások sokszínűségét, nem csupán az emberek, hanem a háziállatok és a haszonállatok esetében is" - írták a szakemberek, hozzátéve, hogy anyagi és biztonsági okokból valószínű, hogy az ivarsejteket űrhajókon tárolva és nem élő állatok révén fogják szállítani.
A szakemberek azért döntöttek a liofilizált ondó mellett, mert az szobahőmérsékleten tárolható és számításaik szerint akár 200 évig is eláll az ISS fedélzetén.
Más bolygók meghódítása a Föld védelmező légkörének és mágneses mezejének az elhagyását jelenti. A mélyűr tele van a szoláris-energikus részecskékkel és a Naprendszeren kívüli galaktikus kozmikus sugarakkal összefüggő erős sugárzással. A Napon jelentkező flerek révén olyan részecskék termelődnek, amely különösen roncsoló hatással lehetnek az emberek egészségére és behatolnak a jelenlegi űrhajókba.
A szakembereknek még vizsgálniuk kell, hogy a kozmikus sugárzás milyen hatással van a fagyasztott petesejtekre és megtermékenyített embriókra.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 26. 12:00, péntek | Külföld
Megdőlt a júniusi hőségrekord Nagy-Britanniában
Megdőlt szerdán a júniusi hőségrekord Nagy-Britanniában.
2026. Június 26. 10:41, péntek | Külföld
Iráni konfliktus - Donald Trump: a Hormuzi-szoros továbbra is nyitva áll
A Hormuzi-szoros továbbra is nyitva áll - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök csütörtökön
2026. Június 25. 11:45, csütörtök | Külföld
Ukrajna háború - Tüzet okozott egy ukrán dróntámadás egy dél-oroszországi olajbázison
Tüzet okoztak a krasznodari régió poltavai olajbázisán egy drón lezuhant roncsai - közölte Alekszandr Haritonov, a Kraszoarmejszki járás vezetője csütörtökön a Max-csatornáján.
