Hírek
2011. Július 25. 07:41, hétfő |
Belföld
Forrás: OrientPress
Ellenállóak a méreggel szemben a mutáns és hibrid egerek
Az evolúció folyamán a rágcsálók egy gén megváltozásával váltak ellenállóvá az ellenük bevetett méreggel szemben. Új kutatás szerint a házi egereknél egy másik egérfajtól átvett gén révén is kialakul a rezisztencia.
A rágcsálók irtására jelenleg a legelterjedtebben a véralvadásgátló warfarin nevű vegyszert használják. Az állatok azonban az utóbbi időben jelentős mértékben ellenállóvá váltak a méreggel szemben. Ennek oka, hogy mutációk következtek be a K-vitamin újrahasznosításáért és a véralvadásért felelős génjükben.
A Current Biology folyóirat legújabb számában egy másik, meghökkentő módon kialakult rezisztenciáról számolnak be a kutatók. Az európai házi egér (Mus musculus domesticus) bizonyos esetekben meglehetősen szokatlan módon jutott a rezisztenciáért felelős génhez: hibridizáció révén átvette az algériai egértől (M. spretus).
'A házi egér nemcsak a szokásos módon vált ellenállóvá a patkányméreggel szemben, hanem egy nagyon szokatlan módon is: egy különálló egérfajjal való kereszteződés révén, mely fajtól mintegy 1,5-3 millió éve vált el' - mondja Michael Kohn, a Rice Egyetem kutatója.
A kutatások nagyon fontosak a rezisztencia kialakulásának és elterjedésének megértésében. Az evolúciós folyamatok tisztánlátásával egy lépéssel mindig megelőzhetjük a rezisztencia kialakulását olyan élőlényeknél, amelyek egyedszámát kívánatos bizonyos határok között tartani - írja az origo.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 23. 07:18, hétfő | Belföld
Orbán Viktor: Brüsszel, Kijev és a Tisza összejátszanak a magyar emberek ellen
Nem szabad hagynunk, hogy Magyarországon ukránpárti kormány alakuljon - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke vasárnap Hódmezővásárhelyen, a kormánypártok választási nagygyűlésén.
2026. Március 23. 07:17, hétfő | Belföld
Hűvösebb, csapadékosabb, szelesebb idő várható a héten
A hét elején még sok napsütés várható 15 Celsius-fok körüli csúcshőmérséklettel, majd a hét közepén viharos széllel lehűlés érkezik, megnő a csapadék esélye és többfelé várható eső, a Dunántúlon akár havas eső, hó is hull
2026. Március 22. 16:00, vasárnap | Belföld
Szijjártó Péter: a lengyel kormányfőnek is el kellene jönnie Budapestre még április 12. előtt
2026. Március 22. 15:00, vasárnap | Belföld
Az Otthon Start Programban már 30 ezernél több hitelfolyósítás történt
Az Otthon Start Program dinamikusan növekszik, és mára meghaladta a 30 ezret a folyósított hitelszerződések száma - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) vezetője szombaton Gödöllőn.
