Hírek
2011. November 29. 13:58, kedd |
Belföld
Forrás: mno.hu/MTI
Filmbe illő: rugalmas robot készült
Animációs filmbe illő, lágy és hajlékony robotot fejlesztettek ki a Harvard Egyetem kutatói, amely egészen szűk helyekre is képes bekúszni-bemászni.
Az új robot a legújabb prototípusa a lágy testű robotok egyre szélesedő körének. A kutatókat a természet inspirálta, amikor megalkották a távirányítható gépet, amely jóval hajlékonyabb és rugalmasabb, mint a fémből készültek.
A Harvard Egyetem George M. Whitesides kémikus által vezetett csoportja a tintahaltól, a tengeri csillagtól és más gerinctelen állatoktól kölcsönözte ötleteit a négylábú gumirobot megtervezéséhez, amely leginkább a Mr. Gumby nevű animációs figurához hasonlítható.
A szilárd vázzal nem rendelkező robotok olyan nehezen elérhető, szűk vagy veszélyes helyekre is bejutnak, amelyek merevebb elődeiknek elháríthatatlan akadályt jelentettek. Jól használhatók lennének ezért egyebek közt természeti katasztrófák vagy robbanások után a törmelék átkutatására, illetve aknaveszélyes harcmezők átvizsgálására.
„A lágy robotok különleges alakváltoztatási képessége lehetővé teszi, hogy olyan helyekre is bejussanak, ahová a hagyományos merev robotok nem tudnak” – méltatta a fejlesztés jelentőségét Matthew Walter, a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) robotikusa.
A Pentagon által támogatott fejlesztésről az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) hétfőn számoltak be a kutatók.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 19. 11:00, csütörtök | Belföld
Akkumulátoralkatrész-gyárhoz riasztották a tűzoltókat Debrecenben
Debrecen déli ipari övezetében, egy Jedlik Ányos utcai gyárhoz riasztották a tűzoltókat szerda este Debrecenben - tájékoztatta a hajdú-bihari katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője az MTI-t.
2026. Február 19. 11:00, csütörtök | Belföld
843 kilométer közút felújítását tervezik idén
A burkolathibák javítása folyamatos, és ha az időjárás engedi, hamarosan elkezdődhetnek a teljes körű útfelújítási munkák is - közölte a Magyar Közút Nonprofit Zrt. szerdán az MTI-vel.
2026. Február 19. 09:00, csütörtök | Belföld
Operatív törzs: az előrejelzések szerint néhány napra visszatér a tél
2026. Február 19. 07:15, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: az Ukrajnába irányuló dízel üzemanyag kiszállítása leállításra került
Leállításra került Magyarországról a dízel üzemanyag szállítása Ukrajna felé, és mindaddig nem is indul újra, amíg Kijev nem állítja helyre a kőolajtranzitot a Barátság vezetéken hazánk irányába
