Hírek
2020. Február 05. 09:00, szerda |
Életmód
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Képesek kiszagolni a kutyák a sárgasárkány-kórt

Csaknem 100 százalékos pontossággal képesek kiszagolni a citrusféléket sújtó sárgasárkány-kórt (huanglongbing, HLB) a speciális feladatra kiképzett keresőkutyák
- derült ki az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) publikált új tanulmányból. A citrusfélék termesztőinek egyetlen reménye, hogy a már fertőzött fák mielőbbi kiiktatásával sikerül megakadályozni a betegség terjedését - írja az EurekAlert tudományos hírportál.
A kórokozó korai felismerése kulcsfontosságú, mivel a fertőzött fák már hónapokkal, vagy akár évekkel azelőtt tovább tudják adni a betegséget, hogy annak szemmel látható tünetei megjelennének rajtuk.
Az amerikai Mezőgazdasági Kutatószolgálat (ARS) szakembere, Timothy R. Gottwald rájött, hogy bizonyos kutyafajtákat be lehet tanítani a betegséget okozó baktérium, a candidatus liberibacter asiaticus kiszagolására, és az állatok több mint 99 százalékos pontossággal képesek jelezni a mikroorganizmus jelenlétét.
Gottwald szerint a kutyák már a megfertőződést követő két héten belül képesek azonosítani a beteg fákat, jócskán túlszárnyalva a sárgasárkány-kór kiszűrésére az amerikai mezőgazdasági minisztérium által jelenleg jóváhagyott egyetlen módszer hatékonyságát.
A program keretében eddig európai tenyésztőktől származó 19 keresőkutyát képeztek ki a szakemberek.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Augusztus 05. 07:44, kedd | Életmód
NKFH: csemege és paprikás szeletelt szalámit hívott vissza az Auchan
Az Auchan Magyarország Kft. visszahívta és a forgalomból is kivonta a 75 grammos kiszerelésű Auchan Kedvenc csemege és paprikás szeletelt szalámit nem jelölt allergén (szója) tartalmuk miatt
2025. Augusztus 05. 07:41, kedd | Életmód
Sziget - Megfelel a fesztivál a zajszintelőírásoknak
A szerdán kezdődő Sziget zajszintje bőven a határérték alatt van, ezt mutatták a III. kerületben eddig végzett mérések - mondta Kádár Tamás, a fesztivál főszervezője hétfőn késő este az MTI-nek.
2025. Augusztus 04. 07:56, hétfő | Életmód
A Full Moon nyitja a Balatoni Filmzene Fesztivált Balatonalmádiban augusztusban
Harmadszor rendezik meg a Balatoni Filmzene Fesztivált Balatonalmádiban a Kerényi Imre Kult Magtárban augusztus 7-9. között – közölték a szervezők az MTI-vel; a koncertek sorát a Full Moon együttes nyitja.
2025. Augusztus 01. 08:47, péntek | Életmód
Svábhegyi Csillagvizsgáló: újra megfigyelhető lesz a Perseidák meteorraj
A Perseidák meteorraj augusztus 12-én hajnalban éri el maximumát, óránként 50-70 hullócsillaggal -