Városlista
2026. január 28, szerda - Károly,

Hírek

2023. Szeptember 28. 06:00, csütörtök | Belföld
Forrás: MTI

Megnyílt a veszprémi vár felújítás közbeni, átmeneti állapotát bemutató kiállítás

Megnyílt a veszprémi vár felújítás közbeni, átmeneti állapotát bemutató kiállítás

Megnyílt a veszprémi vár felújítás közbeni, átmeneti állapotát bemutató kiállítás: a Work in Progress (folyamatban lévő munka) nevet viselő tárlat helyszínei a várnyitás óta folyamatosan bővültek és most váltak legteljesebbé.

A Katolikus Társadalmi Napok részeként tartották szerdán a kiállítás szakmai napját, amelyen Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára azt hangsúlyozta, hogy a múzeumok a nemzeti identitás alapvetéseit őrzik több száz éve.

Úgy vélte, egyszerre van könnyű és nehéz helyzet Magyarországon, ha "meg szeretnénk mutatni identitásunkat, hogyan éltek őseink, mit adtak át nekünk, amiből mi is eredeztethetjük saját történetünket, hiszen bőséges a tárház, így aztán nehéz is ezt jól összefoglalni".

Kiváló ötletnek nevezte a kiállítást, amely az egész veszprémi vár és érsekség múltját mutatja be régészeti leleteken és épített örökségen keresztül.

Virágos Gábor, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyettese kiemelte, hogy Veszprém városa, a várhegy és az érsekség "kulcspozícióban van a magyar történelem szempontjából", ezért volt kiváló ötlet egy felújítási folyamat közepén megmutatni, mit találtak a régészek, a szakemberek.

Nagyon fontosnak nevezte, hogy urbanisztikai környezetben ilyen léptékű kutatásokra kerülhetett sor. Megjegyezte, hogy sokat kutatták már korábban is Veszprémet, mégis keveset tudni róla, "csak egy-egy morzsa volt ismert, de nem állt össze egésszé, viszont most a kutatások eredményeként ez egy egésszé fog összeállni".

Udvardy György veszprémi érsek arról beszélt, hogy a több mint két éve megkezdett munkálatokkal az az igazi szándékuk, hogy ezt a csodás örökséget, ami a főegyházmegye tulajdonában, kezelésében van, jelentős kormánytámogatást felhasználva az evangelizáció és a kultúrateremtés szolgálatába helyezzék. Jelezte, hogy a munka félénél járnak a várhegy 18 épülete tekintetében, a megújuló terek és az új funkciók az egyházmegye és a látogatók javára szolgálnak majd.

Smohay András, a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum igazgatója szerint a Boldog Gizella Főegyházmegyei Gyűjtemény szakemberei a WIP-pel egy új műfaj teremtettek. A magyar kultúrát és történelmet tisztelő és szerető szakemberek a várhegyen a "hazai kereteket szétfeszítő, európai szintű produkciót hoztak létre", amely méltó az Európa Kulturális Fővárosa címhez.

Elmondta, hogy hét helyszín látogatható: a majdan a főegyházmegyei gyűjtemény új otthonaként szolgáló Körmendy-ház, a Gizella-kápolna, a Szent György-kápolna, az Érseki palota, a Szent István-templom, a Szent Imre-templom és a Biró-Giczey-ház.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 27. 07:33, kedd | Belföld

Orbán Viktor utasította a külügyminisztert, hogy kéresse be az ukrán nagykövetet

Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn utasította Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert, hogy kéresse be Ukrajna magyarországi nagykövetét. Ezt a kormányfő a Facebookra feltöltött videóban közölte hétfőn.

2026. Január 27. 07:31, kedd | Belföld

Elkészült a nemzeti petíció nyomtatványa, a héten indul a postázás

Elkészült a nemzeti petíció nyomtatványa és ezen a héten indul a postázás. Arra biztatok mindenkit, hogy üzenjünk Brüsszelnek, hogy nem fizetünk

2026. Január 27. 07:29, kedd | Belföld

Lázár János bocsánatot kért a cigányokkal kapcsolatos kijelentése miatt

Bocsánat érte, valóban sajnálom – mondta a miniszter Kaposváron.

2026. Január 26. 07:02, hétfő | Belföld

Alig győzi a NAV a kínai kiscsomagok vámkezelését

A külföldről érkező vámkezelést igénylő kiscsomagok száma 2024-hez képest 50 százalékkal nőtt tavaly