Városlista
2025. július 1, kedd - Annamária

Hírek

2019. Február 25. 13:09, hétfő | PR

Miért lesznek alkoholfüggők az emberek?

Miért lesznek alkoholfüggők az emberek?

Az alkoholizmus is egy népbetegség, ami láthatatlanul jelen van a társadalom szinte minden rétegében. Gondoljunk a háborúk végére vagy a közelmúlt rendszerváltozására -

- ahol az emberek többsége egyik napról a másikra vált munkanélkülivé, és hamar az alkohol jelentette az egyetlen vigaszt.

Mégis milyen tényezők hozhatják elő az alkoholizmust?

Több kutatás igazolja, hogy azok az emberek, akiket gyerekkorukban súlyos, vagy hosszan tartó negatív esemény ért, hajlamot mutatnak a felnőttkori alkoholizmusra, ezt nevezzük korai traumatizációnak.

Más kutatások igazolják azt a tényt, hogy a meglévő problémák nem megfelelő kezelése miatt is kialakulhat az alkoholizmus. Ezek a személyek nem tudják megfelelően kezelni a munkahelyi problémájukat, esetleg a magánéletükben keletkezett konfliktus helyzeteket, és a bennük felhalmozódott negatív érzéseket csak alkohollal tudják csökkenteni.

A család, mint a függőség kialakulásának egyik oka

A családnak nagyon nagy szerepet tulajdonított Kelemen Gábor, így összeírta, milyen közös sajátosságokat figyelhetnek meg a családban előforduló alkoholizmussal kapcsolatban:

• A függőséget okozó szerek használata, és maga a függőség is megmutatkozhat több generáción keresztül, a gyerekek ezt a mintát látják.
• Azok a betegek, akiknél kialakult a szenvedélybetegség, gyakran felnőtt korban is szorosan kötődnek valamelyik szülőjükhöz.
• Nincs a családon belül megfelelő konfliktuskezelési módszer.
• A családi konfliktus elől gyakran a szintén italozó cimborákhoz menekülnek.
• Sokszor alakul ki az alkoholizmus egyik közeli hozzátartozó halálát követően, amit érzelmileg nem képes a páciens feldolgozni.

A házasságban élő alkoholisták kutatói négy fázisban írják le a betegség kialakulását. Ezt Családi krízisnek hívják és az alábbi ciklusokat különböztetik meg:

• A Krízis kezdete, mikor a párkapcsolatban a feleség szerepe túl sok, "túlműködik"
• Dezorganizációs fázis, mikor már kialakult az alkoholizmus a betegnél, de a család megpróbálja azt ignorálni, éli a megszokott életét.
• Krízisfelismerés, és az erre adott kezdeti reakció idején felismerte a család a problémát, és megtörténik az első lépés a megoldás irányába, próbálják kezelni az alkoholizmust. Az alkoholista férj szerepe csökken a családban, a feleség "túlműködő" szerepe megerősödik.
• Reorganizáció idején a férj szerepkörét a feleség veszi át, a családi rendszer átszerveződik. Ezzel viszont nem elősegítik az alkoholista gyógyulását, hanem épp ellenkezőleg, a férj még kevésbé találja helyét az átszerveződött családban, a betegség súlyosbodhat. Sokszor vezet ez a szakasz váláshoz, de megoldást jelenthet a pár- vagy családterápia is.

Mi a kapcsolat az alkoholfogyasztás és a munkahely között?

Sok páciens a munkahelyen, munkaidőben is fogyaszt alkoholt (pl.: vendéglátóipar), vagy olyan kollégákkal van az illető körülvéve, akiknek alkoholfüggőségi problémájuk van.

Ha a cikk alapján felismerte a problémát önmagán, vagy valamelyik hozzátartozóján érdemes pszichológus szakembert felkeresni.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Június 30. 14:55, hétfő | PR

Összefogás a fővárossal a klímasemlegesség jegyében

az együttműködés célja a fenntartható fejlődés és innováció elősegítése

2025. Június 18. 09:59, szerda | PR

Új korszak az innovációban?

a magyar cégek több mint kétötöde alkalmaz mesterséges intelligenciát

2025. Június 13. 18:09, péntek | PR

Díszlövéssel indult útjára a labda a Szigetvári Gyógyfürdőben

amit nem más mint Salamon Ferenc a Szigetvári Zrínyi vár Várkapitánya indított

2025. Június 13. 09:58, péntek | PR

Pár ezer forinttal elkerülhető az anyagi csőd

kötelező kellék az utasbiztosítás