Hírek
2018. Október 15. 16:19, hétfő |
Belföld
Forrás: MTI/MTI Fotó: Bruzák Noémi
Október a látás hónapja - idén a digitális világ vizuális kihívásai lesz a fókuszban

Idén is megrendezik a \"Látás hónapja\" programsorozatot, az októberi kampány ezúttal a digitális világ vizuális kihívásaival foglalkozik.
Szabadi Zsolt, a szervező Magyar Látszerész Szövetség elnöke az MTI-nek hétfőn elmondta, október 31-ig 294 vizsgálati pont és a optikai szaküzlet várja ingyenes látásvizsgálatra és szaktanácsadásra az érdeklődőket.
Az idei látás hónapját "A digitális világ vizuális kihívásai - védekezés a kék fény ellen" mottóval rendezik. Mint mondta, a digitális eszközök egyre inkább a hétköznapok részévé váltak, és az általuk kibocsátott "kék fény" terhelés pedig kortól függetlenül mindenkit érint, akár szemüveges, akár nem.
Az okostelefonok, táblagépek, számítógépek, tévékészülékek, a GPS eszközök vagy a led-világítás túlzott használata a szem megerőltetéséhez, szemfáradtsághoz vagy akár álmatlansághoz is vezethet - mondta, hangsúlyozva, léteznek ma már olyan optikai megoldások, amelyekkel ezt a kék fény terhelést csökkenteni lehet.
A kezdeményezéshez idén is csatlakozott a Semmelweis Egyetem szemészeti klinikája. Nagy Zoltán Zsolt igazgató a cukorbetegség legsúlyosabb szövődményére, a diabéteszes retinopátiára hívta fel a figyelmet a látás hónapja kapcsán.
Az MTI-hez eljuttatott közleményben kiemeli, a betegség során kóros elváltozások alakulnak ki a látóhártya kisereiben, ami látáskárosodáshoz, hosszútávon pedig vaksághoz vezethet, és leginkább a rosszul beállított vércukorszint következménye.
Bár a kórkép kialakulása megfelelő táplálkozással, rendszeres vércukorméréssel, testmozgással és évenkénti szemfenék vizsgálattal megelőzhető lenne, a 30 és 65 éves kor között kialakuló vakság leggyakoribb oka a fejlett országokban mégis a diabéteszes retinopátia.
A mintegy 800 ezer ismert hazai cukorbeteg közül több mint 32 ezer beteg vak vagy súlyosan látássérült, a számuk pedig folyamatosan nő, évente megközelítőleg további ezer ember veszíti el látását a diabétesz miatt - ismertette a statisztikát Nagy Zoltán Zsolt. Hozzátette: megfelelő prevencióval ugyan 95 százalékban megelőzhető lenne a látásromlás vagy vakság, a Semmelweis Egyetem két évvel ezelőtt végzett országos felmérése szerint a cukorbetegek majd egyharmada soha nem volt szemészeti szűrésen.
Az idei Látás hónapja programhoz kapcsolódó optikai boltok listája megtalálható a http://www.latashonapja.hu honlapon.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 17. 07:33, szerda | Belföld
Szijjártó Péter: Amerika feloldja a vízummentességi korlátozásokat a magyar állampolgárok előtt
Szeptember 30-tól az Egyesült Államokban feloldják a vízummentességi program korlátozásait minden magyar állampolgár előtt, ami újabb komoly eredmény Donald Trump elnök hivatalba lépése óta
2025. Szeptember 17. 07:31, szerda | Belföld
Orbán Viktor: egy korszak véget ért
Annak a korszaknak vége van, amikor azt tudtuk mondani, hogy tőlünk nyugatra minden jó, és semmi mást nem kell csinálni, mint lemásolni azt, ami ott történik
2025. Szeptember 17. 07:29, szerda | Belföld
KSH: a bruttó átlagkereset 693 700 forint volt, 9,0 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit
Júliusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 693 700, a nettó átlagkereset 479 500 forint volt.
2025. Szeptember 17. 07:27, szerda | Belföld
OKF: a fűtési szezon közeledtével érdemes próbafűtést végezni
A közelgő fűtési szezon előtt, még a hidegebb időjárás beállta előtt érdemes otthon próbafűtést végezni, amelynek során időben kiderülhetnek az esetleges meghibásodások, és el lehet végeztetni a szükséges javításokat