Városlista
2026. május 21, csütörtök - Konstantin

Hírek

2012. Május 06. 07:05, vasárnap | Belföld
Forrás: STOP / MTI

Szaúd-Arábia óriásprojektekhez várja magyar cégek részvételét

Szaúd-Arábia óriásprojektekhez várja magyar cégek részvételét

A szaúd-arábiai villamosenergia-hálózat bővítésében való magyar részvételről és az energetikai kutatás-fejlesztési együttműködés lehetőségeiről is tárgyalt Kovács Pál...

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyért felelős államtitkára Budapesten Abdallah al-Huszain szaúdi víz- és energiaügyi miniszterrel.

A tárgyalásról beszámolva szombati sajtótájékoztatóján az államtitkár elmondta: a szaúdi villamosenergia-piac ötször akkora, mint a magyar, a királyság gazdasága pedig évente 8 százalékkal növekszik. A szaúdiak várakozásai szerint villamosenergia-fogyasztásuk évente 4 ezer megawattal, vagyis a Paksi Atomerőmű kapacitásának kétszeresével fog növekedni. Ehhez a fejlesztéshez várják a magyar cégek részvételét - tette hozzá Kovács Pál.

Az államtitkár hangsúlyozta: az arab ország új erőművi kapacitások létesítését és atomenergetikai program elindítását is tervezi, ezért júniusban Magyarországra érkezik a közel-keleti állam atomenergia-ügyi minisztere.

Egyre nő az érdeklődés Magyarország iránt - közölte az államtitkár. Mint elmondta, még tárgyalnak azokkal a hazai cégekkel, amelyek beléphetnek a szaúdi piacra. Elsősorban hálózatbővítésre és karbantartására, alállomások építésére, a kapacitások bővítésére, valamint tartalék-alkatrészek szállítására van lehetőség.

Hozzátette: a szakemberbázis megteremtéséhez szükség van a magyar oktatási rendszer bevonására is. Jelenleg a Budapest Műszaki Egyetemmel és a gödöllői Szent István Egyetemmel folynak tárgyalások. Előbbi intézmény az energetikában, míg utóbbi a vízgazdálkodásban nyújthat magas szintű szakemberképzést - vélekedett Kovács Pál.

Az energiaügyért felelős államtitkár beszélt az energetikai kutatás-fejlesztésben kínálkozó együttműködési lehetőségekről is. Megfogalmazása szerint a két ország közös célja a megújuló energiaforrások mihamarabbi bővítése és gazdaságosságának javítása. Ennek Szaúd-Arábiában a tengervíz sótalanításában, Magyarországon pedig a hő- és villamosenergia-szolgáltatásban lehet szerepe.

A szaúdi delegáció mostani látogatását Orbán Viktor miniszterelnök tavaly októberi, valamint a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium idén februári rijádi tárgyalásai előzték meg.

Pénteken vízművek építésének és üzemeltetésének lehetőségeiről, a szennyvíztisztításban történő együttműködésről és szakemberek cseréjéről tárgyalt Abdallah al-Huszain és Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár Budapesten.

MTI / STOP

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 21. 15:00, csütörtök | Belföld

Vitézy Dávid: újjáépül a lengyel-magyar barátság a közlekedésben is

Újjáépítik a lengyel-magyar barátságot a közlekedésben is - írta közösségi oldalán a közlekedési és beruházási miniszter szerdán, miután tárgyalt Dariusz Klimczak lengyel infrastruktúráért felelős miniszterrel.

2026. Május 21. 14:00, csütörtök | Belföld

Megerősített kapacitásokkal készül a MÁV-csoport a hosszú hétvégére

Megerősített kapacitásokkal, több ülőhellyel, erősítésre kész tartalékjárművekkel és nagyobb munkavállalói létszámmal készül a MÁV-csoport a pünkösdi hosszú hétvégére.

2026. Május 21. 11:00, csütörtök | Belföld

Több parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte a Tisza-frakció

A rendszerváltozás újabb mérföldkövének nevezte az országgyűlési Tisza-frakció vezetője szerdán azt, hogy a képviselőcsoport benyújtotta első javaslatcsomagját, benne vizsgálóbizottság felállításáról szóló indítványokkal.